Az elmúlt években sok konyhabútort átfestettem. Sokszor, sokféle festékkel, sokféle technikát, eszközt kipróbáltam. Mindegyik bútornál fedezek fel új dolgokat, de mindegyik konyhabútor tartogat olyan megszokott lépéseket, melyeket nem érdemes kihagynod. Ezeket gyűjtöttem most össze, hogyha nekiállsz a konyhabútorod felújításának, akkor már az elejétől élvezni tudd és ne okozzon meglepetést számodra.
10 kihagyhatatlan lépés konyhabútor átfestéshez
Fóliázott MDF, vagy laminált?
Nem mindegy. A fóliázott MDF-ről célszerű eltávolítani a fóliát, mivel egy speciális hőkezelési technika révén került az MDF lapra, így sérülékenyebb, mint egy fa felület. Könnyen zsugorodik hő hatására, ezért egy tűzhely feletti ajtón magától is leválhat. A fóliát hőlégfúvóval tudod eltávolítani.
Takarítás
Takarítás: Ha új lakást, házat veszel és a konyhabútor „csak” színében nem felel meg az ízlésednek, könnyen átfestheted azt. Mielőtt nekiállsz a festésnek, nagyon fontos, hogy milyen állapotban hagyták Rád. A takarítás kihagyhatatlan lépés a bútorfestésben. Ha rosszul csinálod, leválik a festék róla. Ezért a legfontosabb első lépés. A tippünk, hogyan csináld:
Ha masszív megoldást akarsz, akkor szódás tisztítószert ajánlok. Pl.. a Frosch soda takarítószere nekem bevált, valamint a CIF súrolószerei is csodákra képesek- főleg, ha nem tudod, milyen takarítást végeztek abban a konyhában. A megbízásaim során gyakran tapasztalom, hogy iszonyat kosz halmozódik fel olyan konyhákban, amit nem rendszeresen, vagy nem következetesen takarítottak. Fontos, hogy a tisztítószeres takarítás után tiszta vízzel is átmosd a felületet.
Ha környezetbarát megoldást szeretnél, akkor ecet-szódabikarbóna kombóval takarítsd végig. Háromszor. Óvatosabban dolgozik, mint egy masszív és környezetterhelő tisztítószer, cserébe nem környezetterhelő.
Tiszta vízzel is takarítsd át a tisztítószeres takarítás után az összes felületet.
Ha van gőzölő géped, akkor dolgozz azzal. Ebben az esetben nem szükséges tisztítószert használnod, elég, ha gőzölöd a felületet.
Csiszolás
Bár, minden gyártó azt írja a festékére, hogy nem szükséges csiszolni, én mégis azt mondanám Neked, hogy tapasztalataim azt mutatják – pl. lakkozott fa és laminált felületek esetén sokkal jobban megtapad a felületen a festék alapozója, ha egy kicsit felsérted a felületet 120-180-as csiszolószivaccsal.
Maszkoló szalag használata – Ragasztószalag
Minden bútorfestésnél a legnagyobb munkát a megfelelő előkészület jelenti. Fontos, hogy tiszta és száraz felületre dolgozz. Minden réteg felfestése előtt maszkolószalagot használj. A különálló részek, esetleges színtalálkozásoknál ragassz fel maszkoló szalagot. De milyet használj?
Legyen szenzitív szalagod. Mivel ez egy drága dolog, ezért használhatsz sima ragasztószalagot is, de akkor minden esetben a ruhádra ragaszd fel először, hogy némi port felszedjen arról, így kevésbé tapad majd meg a felületen, ami segíteni fog abban, hogy ne szedjen vissza egy korábbi réteg festéket. Még a friss festés után, száradás előtt szedd vissza a szalagot. Csináld meg ezt az alapozásnál, az első réteg festésnél és a második réteg festésnél is. Fontos! A krétafestékek és a bútorfestékek úgy száradnak, hogy a térhálósodás miatt száradás után letépik azt a felületet is, amivel összeszáradtak.
Alapozd a festendő felületet!
Én a LINVEA konyhabútor festékcsaládot használom legtöbször. Imádom. Strapabíró és könnyű vele dolgozni.
Milyen festéket használj konyhabútor festésre!
Volt olyan konyhabútor festésem, ahol a krétafesték visszavált az egész bútorról. Az volt az utolsó alkalom, hogy azzal a festékkel vállaltam konyhabútor festést. 2 hét plusz munkámba került helyrehozni (csiszolás, újrafestés). Mivel az alapozó, a HARZO T16 nem vált vissza a bútorról, csak a festék, így próbáltam a végére járni a festék forgalmazójával, mi lehet a gond. Sajnos, a plusz munkát, kellemetlenséget nem sikerült megúsznom, viszont nagyon jó tapasztalás arra, hogy krízis nélkül nincs fejlődés. Új festéket, új eszközöket kipróbálni nem nagyon szoktunk ha nagyjából működik egy festék. Ha valami jól működik, akkor miért próbálnék ki mást. A visszavált festék óta minden festéket, ami elérhető Magyarországon, kipróbáltam konyhabútorra. Felelősséggel 2 festéktípust ajánlok, amiben sok tapasztalatom van: Amit biztosan használok hosszú idő óta, azokat javaslom alább nektek is.
LINVEA festékcsalád– az alapozójával együtt használd. A LINVEA konyhabútor festék alapozót használd alá. Fontos, hogy tiszta legyen a felület. Elő kell csiszolni, egy 120-180-as csiszolópapírral. A LINVEA festékcsalád bármelyik festékével csodás eredményt érhetsz el.
Amikor LINVEA festékkel dolgozom, akkor a saját alapozóját használom, a LINVEA Soltosmaltot. Ez a festék fantasztikus színpalettával rendelkezik. Nagyon szerethető mind a 800 színe. Szerencsére, a lakberendező kollégánk, Gyetvai Éva kiválasztott 25 fantasztikus színt, amiből a Lakberendezők Országos Szövetsége is ajánl számodra 9 csodás árnyalatot, hogy minden esetben fantasztikus legyen a konyhabútorod.
A másik festék, melyet a fújókamránkban teszteltünk, a Cadence Hybrid festék. alapozó nélkül is megállta a helyét. Egyszerűbb tárgyakon, asztalok, székek kiválóan használható. Önmaga alapozójaként is alkalmazhatod.
Kell-e lakkozni? Záróréteg?
Amennyiben matt felületet szeretnél, úgy mindenképpen azt javaslom, hogy selyemfényű festékkel dolgozz, és aztán matt lakkal zárd vissza a felületet. Ez azért fontos, mert a matt felület, ha festékkel éred el, nagyon sérülékeny. Az opálosítási folyamat során a térhálósodása nem olyan hatékony, mint a selyemfényű felületnek. Így, dolgozz inkább egy selyemfényű festékkel, ami már önmagában is strapabíró és utána zárd le matt lakkal két rétegben. Vízesbázisú parkettalakk tökéletes választás.