Egy lakberendező tippjei, hogy meglásd a lehetőséget az otthonod átalakításában
Mit csinál egy lakberendező?
2019 óta vagyok lakberendező. Az elmúlt négy évben rengetegszer szembesültem azzal, hogy ugyan a lakberendezés, mint téma nagyon népszerű, leginkább a hölgyek körében, mégis csak kevesen tudják, hogy mivel is foglalkozunk valójában.
Idén volt elsős a kislányom és a pályaorientációs napon a tanító bácsija keresett közöttünk, szülők között olyan szakmákat, amiket szívesen bemutatnánk az elsős gyerekeknek. Örömmel jelentkeztem, mert tudom, hogy a szakmám iskolarendszerű oktatása csekélyke múltra tekint vissza hazánkban, így valójában még nekem sem volt fogalmam arról, hogy pontosan mit is fogok tanulni a lakberendező képzésen, nem hogy az elsősöknek. Kiderült, hogy a tanító néninek és a tanító bácsinak is tudtam újat mondani.
Rengeteg olyan témakör van, amik igazán nem is tudatosulnak bennünk, talán csak akkor, amikor már ott ülünk a szétrobbantott lakás közepén és szembesülünk azzal, hogy el sem tudjuk képzelni, hogy milyen is lesz a végeredmény. Még azok, akik egyébként konkrét elképzelésekkel vágnak bele a felújításba, is gyakran számolnak be arról, hogy teljesen belezavarodtak az egészbe és ami teljesen egyértelműnek tűnt még az elején, mostanra elbizonytalanodtak benne.
A lakberendezésben persze vannak tervek, de jó ha szem előtt tartjuk, hogy a tervek a felújítás, építkezés során nagyon jó eséllyel változni fognak. Nem kapható az a csempe, nem tudjuk megvárni, hogy megérkezzen az a rendelős tapéta, a villanykiállás nincs jó helyen. Fontos, hogy kreatívan és lehetőleg minél rugalmasabban kezeljük a sorban felmerülő kérdéseket, problémákat.
Sokszor a felújítoknak fogalmuk sincs, hogy milyen lehetőségek állnak a rendelkezésükre egy-egy adott kérdés megoldására, aztán ahogy elkezdődik a keresés, annyi minden ömlik rájuk egyszerre, hogy teljesen kétségbe is esnek. Segíteni eligazodni a rengeteg lehetőség között is feladata egy lakberendezőnek.
Mi történik egy tanácsadáson?
Egy-egy lakberendezési tanácsadás is rengeteget tud lendíteni azon, hogy végül a jellemzően legnagyobb értékű vagyontárgyunk, az otthonunk milyen minőségben is készül el.
A tanácsadás során segítek rátalálni azokra a pontokra, amik fontosak és azokra, amik nem annyira. Amikor eljössz hozzám egy lakberendezési tanácsadásra, én a korábban bekért információk alapján (méretezett alaprajz – építészeti, vagy kézi, képek, videók a meglévő állapotról, ha vannak, akkor inspirációs képek, hogy lássam, mi az, ami tetszik) már felkészülve várlak. Elmondom, hogy mik a leggyakrabban elkövetett hibák, hogy mire érdemes odafigyelni és mi az, amire kár pocsékolni az időt, pénzt, energiát, illetve azt is, hogy mi az, amire kiemelten fontos odafigyelni.
A legutóbbi tanácsadásom online történt, egy sümegi ingatlan fürdőszobája és annak újragondolása miatt kerestek meg a tulajdonosok. A szakemberek most azonnal kezdenének és jól jött nekik egy kis tisztázó iránymutatás a csempevásárlás előtt. Átbeszélgettük, hogy funkcionálisan mire lesz szükség a fürdőszobában (van, aki a bidéhez ragaszkodik, van, aki a lehető legnagyobb épített zuhanyt szeretné, de olyan is akad, aki a tárolás kérdésében akad el), hogy hogyan használják azt (van-e másik mosdó, nyaralóként csak néhány napot töltenek ott, vagy életvitelszerűen használják azt stb.), milyen színek, minták, motívumok jöhetnek szóba (segítek megtalálni a leginkább tetsző színt, stílust, termékeket ajánlok).
A tanácsadás persze kötetlen formában zajlik, lehet kérdezni, és nagyon is ér bizonytalannak lenni. Gyűjtünk érveket pro és kontra, keressük a kompromisszumokat és a tanácsadás eredményeként persze a döntéseket. Szeretek úgy tekinteni a szaktanácsadásra, mint a döntéselőkészítés egyik fontos elemére, hiszen a jó minőségű döntésekhez jó minőségű információk kellenek. A döntést minden esetben a megrendelő hozza meg, lakberendezőként a szakmai támogatásomat nyújtom.
Mit kapsz a tanácsadáson?
Amennyiben online tartjuk, megkapod a tanácsadás felvételét, így azt bármikor visszanézheted, nincs szükség jegyzetelésre közben. Mivel előre készülök, kérdéseidtől függően készítek pár hangulati táblát, amit osztott képernyő segítségével mutatok neked szemléltetésként. Végigmegyünk azon, hogy mire figyelj oda, mitől lesz esztétikus és praktikus az otthonod. Előfordul, hogy egyszerűbb esetekben akár berendezési vázlat is készül, ha a kérdés az elrendezésre vonatkozik (bár ez összetettebb esetben már átcsúszik a lakberendezési tervezés szolgáltatás kereteibe, hiszen nekem is több időmbe kerül felszerkeszteni a tervező szoftveremben).
Összességében elmondható, hogy tisztán látást kapsz arra vonatkozóan, hogy merre is indulj, vagy haladj tovább a felújítási projektedben. A tanácsadás után a legtöbben arról szoktak beszámolni, hogy az addig nyomasztóan rájuk nehezedő teher átváltozik inkább izgatott kíváncsisággá. Tisztul előttük a vágyott otthon képe és végre ők maguk is el tudják hinni, hogy az hamarosan az övék lehet.
Lakberendezőként persze rengeteg területet érintünk a lámpa kiállások meghatározásától a csempe kiosztásáig, a konyha technológiai sorrendjét figyelembe vevő tervezésétől a teljesen egyedi bútortervekig. És igen, párnákat is válogatunk. :)
Remélem, hogy sikerült szélesebb képet nyújtanom arról, hogy mennyi mindenben is lehet segítségedre egy jó lakberendező mind szakmai, mind lelki oldalról megtámogatva. Az otthonunk változásának igényét jellemzően életszakasz-változások hozzák, amik bizonytalansággal és sok félelemmel is járnak. Ezek enyhítésében is támogathat egy kellően empatikus lakberendező. Ezért is szoktuk azt mondani, hogy ez legalább annyira bizalmi és egyéni szimpátián alapuló kapcsolat, mint egy fodrászé, vagy egy kozmetikusé.
Ha épp támogatásra van szükséged, és szimpatikusnak találsz, fordulj hozzám bizalommal!
A Vintimage csapata nevében,
Gyetvai Éva – lakberendező