Az elmúlt héten készült ebben a témában rövid videó a Vintimage Tiktok csatornájára, ami a várnál is nagyobb érdeklődést kapott. Megosztottuk az elmúlt évek tapasztalatait azzal kapcsolatosan, hogy érdemes-e konyhabútort festeni krétafestékkel. A tapasztalat az, hogy a nagy igénybevételnek kitett felületekről (mint például a konyhabútor is) a krétafesték lepattoghat.
Ezt onnan tudjuk, hogy Lia két konyhabútort is festett krétafestékkel, melyekről visszavált a festék, valamint sokan kerestek meg árajánlat kéréssel, amiben arra hivatkoztok, hogy a pár éve krétafestékkel festett bútorról pattogzik a festék. Azért nem örülünk az ilyen megkereséseknek, mert a festés előtt a krétafestéket el kell távolítani, ami nagyon megemeli a ráfordított munkaórák számát, és így összességében már a felújítás összköltsége felérhet egy új konyha elkészítésének árával.
A krétafesték különösen a dekoratív vagy antik hatású megjelenés eléréséhez viszont tökéletes.
Összeszedtünk néhány okot, hogy miért ne fess konyhabútort krétafestékkel:
- Nem valószínű, hogy olyan tartós, mint egy vízesbázisú zománc festék: A krétafesték kevésbé tartós, mint néhány más festéktípus, például a Vintimage által ajánlott Linvea Hydrolak konyhabútorfestés, ami egy vizes bázisú, nem sárguló zománcfesték. A konyhabútoroknak magas igénybevételnek kell ellenállniuk, és a krétafesték hajlamos kopni és kopásnak kitenni a festett felületet.
- Nehéz tisztítás: A krétafesték felfestése után, lakkal kezelt felületet gyakran nehezebb tisztítani. A konyhabútorok rendszeres tisztítására és karbantartására szükség van, és a krétafesték lehet, hogy nem lesz a legpraktikusabb választás ebből a szempontból. Ha mégis krétafesték és lakk kombinációja mellett döntenél, úgy teszteld, hogy kávé, bor, zsír és olaj foltok könnyen letörölhetőek-e a felületről, vagy foltot hagynak a felfestett felületen.
- Javítás nehézsége: Ha a krétafesték felületén sérülés vagy károsodás keletkezik, a javítása nehézkes lehet. Az újrafestés előtt esetlegesen teljesen le kell csiszolni a festékréteget.
- Kétszeres védőréteg szükséges: A krétafesték gyakran igényel egy védőréteget, például viasz vagy lakk formájában, hogy növelje a tartósságát és könnyebbé tegye a tisztítást. Ez további lépéseket és időt igényel a festés során, hiszen 1 réteg alapozó, 2 réteg festék és 2 réteg lakk felvitele időigényesebb.
- Korlátozott színpaletta: A krétafestékek általában korlátozott színpalettával rendelkeznek, így ha egy specifikus színre van szükséged a konyhabútorokhoz, akkor lehet, hogy nehezebben találsz megfelelő árnyalatot.
Összességében a krétafesték kreatív és dekoratív megjelenést eredményezhet a bútorokon, de ha konyhabútorokat szeretnél festeni, fontolóra kell venni az említett korlátokat és hátrányokat. Az alapvető szempont az, hogy a konyhabútoroknak tartósnak, könnyen tisztíthatónak és ellenállónak kell lenniük a mindennapi használathoz, és ezen szempontok alapján más festéktípusok jobb választást jelenthetnek.
Ha mégis úgy döntenél, hogy a rusztikus hatást krétafestékkel szeretnéd elérni, a Vintimage a Loggia Shably krétafestékét ajánlja neked 21 csodálatos színben.
További ötletekért, információkért,kedvezményekért iratkozz fel hírlevelünkre ide kattintva!
Nagyon jó alkotást kívánunk neked,
a Vintimage csapata